دانستنی های روان رشد

ترس از ازدواج یا گاموفوبیا

 • انتشار: ۱۴۰۳/۰۱/۱۶

 • نویسنده: برنامه نویس ره وب

 • دسته بندی: مشاوره و درمان بزرگسالان

گاموفوبیا، یعنی ترس از ازدواج. در دنیایی که پیوندهای عاطفی و تعهدات نقشی اساسی در زندگی و جامعه پیدا کرده اند، برخی افراد ممکن است ترس از ازدواج داشته باشند. این ترس، که فراتر از یک تردید ساده است، مانند تاریکی غلیظی بر ذهن و روان فرد سایه می‌افکند و او را از تجربه یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی باز می‌دارد. گاموفوبیا، دروازه‌ای به سوی انزوا و تنهایی می‌گشاید و فرد را از چشیدن طعم خوشبختی در کنار یک شریک زندگی محروم می‌کند. در ادامه توضیحات بیشتری در این باره می دهیم و گاموفوبیا را از موارد مختلفی بررسی میکنیم.

گاموفوبیا چیست؟

ازدواج، یکی از ارکان اصلی تشکیل خانواده و بنای جامعه‌ای سالم است. با این حال، برخی افراد با ترس غیرمنطقی و شدید از ازدواج و تعهد دست و پنجه نرم می‌کنند. این ترس که با نام «گاموفوبیا» (Gamophobia) شناخته می‌شود، می‌تواند بر روابط عاطفی و مسیر زندگی فرد تاثیر بسیار زیادی بگذارد.

فردی که گاموفوبیا دارد، ترسی بسیار شدید از تعهد دارد که حتی باعث میشود داشتن روابط طولانی مدت را غیر ممکن بداند. برخی افراد نمی توانند به برنامه های بلندمدت مانند انتخاب دانشگاه، انتخاب شغل یا انتخاب مکانی برای زندگی متعهد شوند. این ترس از تعهد با گاموفوبیا، که به طور خاص در مورد روابط شخصی است، متفاوت است. اما نگران نباشید، اگر شما یا یکی از عزیزانتان گاموفوبیا دارند، یکی از بهترین راهکارها این است که به یک کلینیک روانپزشکی مراجعه کنید و از راهنمایی های یک پزشک بهره مند شوید.

گاموفوبیا چه علائمی دارد؟

۱. علائم رفتاری هراس از ازدواج

افراد مبتلا به گاموفوبیا ممکن است در روابط خودشان الگوهای رفتاری خاصی را از خود نشان دهند که نشان دهنده ترس آنها از تعهد است. برخی از علائم رفتاری گاموفوبیا را در این قسمت بررسی میکنیم. دقت کنید که ممکن است علائم ترس از ازدواج در دختر و ترس از ازدواج در پسران کمی متفاوت باشند.

 • اجتناب از صمیمیت
 • پایان دادن زودهنگام روابط
 • ایجاد بهانه برای طفره رفتن از تعهد
 • ایرادگیری و انتقاد مداوم از شرکای عاطفی
 • ترس از وابستگی عاطفی
 • محدود کردن روابط

۲. علائم فیزیکی گاموفوبیا

گاموفوبیا همچنین می تواند علائم فیزیکی خاصی داشته باشد که در شرایط اضطراب و ترس و هنگامی که فرد به ازدواج و تعهد فکر میکند، بروز پیدا می‌کنند. در این قسمت برخی از علائم فیزیکی این نوع فوبیا را بررسی میکنیم.

 • سرگیجه و سبکی سر
 • لرزش
 • تپش قلب
 • تعریق بیش از حد
 • حالت تهوع
 • تنگی نفس
 • مشکلات گوارشی
 • سرگیجه

همانطور که مشاهده کردید، گاموفوبیا می تواند علائم متعددی داشته باشد که بر روابط و تعاملات فرد تاثیر منفی می گذارد. خبر خوب این است که با کمک متخصصان بهداشت روان و مراجعه به مشاوره فوبیا و ترس، این اختلال قابل درمان است. همچنین تشخیص گاموفوبیا نیز توسط یک متخصص و روانپزشک و بر اساس ارزیابی علائم رفتاری و فیزیکی انجام می شود. در طول ارزیابی، متخصص سوالاتی در مورد سابقه روابط، الگوهای فکری و علائم فیزیکی فرد می‌پرسد و همچنین ممکن است از ابزارهای غربالگری خاصی برای کمک به تشخیص استفاده کند.

دلایل ترس از ازدواج چیست؟

1. تجربه‌های ناخوشایند گذشته

یکی از شایع ترین دلایل گاموفوبیا، تجربیات منفی فرد در روابط عاطفی گذشته است. مشاهده اختلافات شدید والدین، خیانت همسر در روابط قبلی، یا شکست عاطفی دردناک، همه می توانند تصویری منفی از ازدواج و تعهد دوباره در ذهن فرد ایجاد کنند. این تجربیات ناخوشایند، فرد را نسبت به تعهد و اعتماد کردن در روابط زناشویی دچار تردید میکند و فرد را به سمت هراس از ازدواج می کشانند.

2. سابقه خانوادگی

کودکان به طور طبیعی از رفتار و عملکرد والدین و بزرگسالان خانواده الگوبرداری می کنند و از آن ها یاد میگیرند. اگر فرد در خانواده ای با سابقه ترس از ازدواج بزرگ شده باشد، احتمال اینکه خود نیز به این ترس دچار شود، افزایش می یابد.

3. ترس از تعهد

برای برخی از افراد، مفهوم تعهد با محدودیت آزادی و استقلال شخصی همراه می شود. این ترس از دست دادن استقلال و آزادی عمل، باعث میشود که فرد نسبت به ازدواج مردد شود. افراد دارای چنین تفکری، ممکن است نگران کنترل شدن یا تغییر سبک زندگی خود پس از ازدواج باشند و دچار هراس از ازدواج شوند.

4. ژنتیک

تحقیقات علمی نشان می‌دهند که ژنتیک می‌تواند در برخی از افراد، آن ها را مستعد ابتلا به فوبیا کند. به عنوان مثال، برخی از افراد به طور طبیعی دارای سطح هورمون اکسی توسین پایین تر هستند. هورمون اکسی توسین نقشی کلیدی در ایجاد احساس اعتماد، صمیمیت و تعلق خاطر ایفا می‌کند. پایین بودن سطح این هورمون می تواند باعث شود که فرد در برقراری روابط عاطفی عمیق و متعهد دچار مشکل شود.

به طور کلی، عوامل بسیار زیادی در به وجود آمدن ترس از ازدواج نقش دارند. تجارب ناخوشایند گذشته، ترس از تعهد، کمال‌گرایی، ترس از شکست، مشکلات مالی، ترس از صمیمیت، باورهای منفی، تاثیر رسانه‌ها، تاخیر در ازدواج، و حتی سابقه خانوادگی و ژنتیک، می‌توانند از جمله این عوامل باشند. به طور کلی ترکیبی از دلایل ژنتیکی و محیطی باعث به وجود آمدن این فوبیا میشوند.

راهکارهای درمان گاموفوبیا

خوشبختانه ترس از ازدواج قابل درمان است. با استفاده از روش های درمانی مناسب، افراد مبتلا به این اختلال می توانند بر ترس خود غلبه کرده و روابطی سالم و پایدار برقرار کنند. همچنین مراجعه به یک مرکز مشاوره خانواده نیز کمک کننده باشد. بیایید راهکارهای درمانی مختلف را بررسی کنیم.

۱. درمان شناختی- رفتاری (CBT)

این نوع درمان، یک نوع روان درمانی است که به بسیاری از افراد کمک میکند تا بر فوبیا تعهد خود غلبه کنند. CBT تلاش میکند تا به علت ریشه ای و عمیق ترس از ازدواج در شما برسد و به صورت ریشه ای آن را درمان کند. درمانگر به فرد کمک می‌کند تا افکار غیرمنطقی و منفی را در مورد ازدواج به چالش بکشد و آن ها را با افکار مثبت جایگزین کند.

۲. درمان مواجهه ای

مواجهه درمانی، با قرار دادن تدریجی فرد در معرض منبع ترس خود، به تدریج با سختی و چالش های تعهد کنار بیایند. در این راه ممکن است فرد اضطراب را تجربه کند ولی در کنار یک پزشک و یا روانشناس متخصص، او میتواند با استفاده از تکنیک های آرام سازی، مانند تنفس عمیق و تجسم شما را آرام کند و به تدریج به شما در رفع و کنار آمدن با این فوبیا کمک کند.

علاوه بر این دو رویکردهای درمانی، درمان های دیگری نیز مثل گروه درمانی نیز می توانند برای کمک به افراد مبتلا به گاموفوبیا موثر باشند. اما اگر می خواهید فردی حرفه ای و با تجربه به شما مشاوره دهد و مناسب ترین روش های درمانی را به شما بگوید، مراجعه به یک کلینیک مشاوره ازدواج تهران تخصصی و معتبر اهمیت بسیار زیادی دارد. در این صورت یک متخصص با تجربه میتواند شما را زیر نظر داشته باشد و در صورت نیاز یک درمان مناسب را برای شما انتخاب کند. همچنین میتوانید به یک کلینیک مشاوره ازدواج در تهران مراجعه کنید و از خدمات تخصصی برای درمان این فوبیا استفاده کنید.

اشتراک گذاری مطلب در :

نظرات و دیدگاه ها