خدمات روان رشد

نوروتراپی چیست؟

شما یا یکی از عزیزان و نزدیکانتان ممکن است دارای برخی اختلالات عصبی باشید. در مرحله اول مهم است که خودتان و اطرافیانتان را درک کنید و متوجه این اختلال شوید. در ادامه باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید و از خدمات آنها بهره مند شوید. یکی از راه های درمان این اختلالات، استفاده از دارو است. اما برخی افراد ممکن است تمایل به استفاده از دارو نداشته باشند. در این زمینه تکنولوژی های فراوانی به وجود آمده اند که با استفاده از آنها می توانیم بدون کمک دارو این اختلالات را درمان کنیم. یکی از روش های غیر تهاجمی، نوروتراپی است.

نوروتراپی، که به عنوان "نوروفیدبک" نیز شناخته می‌شود، یک روش درمانی نوین و غیرتهاجمی است که به شما کمک می‌کند تا با استفاده از قدرت مغز خود، عملکرد آن را ارتقا دهید. در این روش، با استفاده از تجهیزات پیشرفته، امواج مغزی شما ثبت و به شما بازخورد داده می شود. شما با مشاهده این بازخوردها، یاد می‌گیرید که چگونه امواج مغزی خود را به طور آگاهانه در جهت مطلوب تغییر دهید. به صورت خلاصه نوروتراپی (Neurotherapy) به معنای اندازه گیری و آموزش سیگنال های الکتریکی تولید شده توسط سلول های عصبی مغز با تجهیزات ویژه این کار است.

تماس جهت دریافت نوبت مشاوره

فرض کنید فردی از اضطراب فراگیر رنج می‌برد. او به طور مداوم احساس نگرانی و ترس می‌کند و این اضطراب باعث ایجاد تداخل در زندگی او میشود. نوروفیدبک تراپی، به این فرد کمک میکند تا با مشاهده امواج مغزی خود، یاد بگیرد که چگونه فعالیت مغز خود را در جهت آرامش بیشتر تغییر دهد. با گذشت زمان، اضطراب او کاهش می‌یابد و کیفیت زندگی او بهتر میشود. پس به صورت کلی، اگر به دنبال یک روش درمانی ایمن، اثربخش و بدون دارو برای مشکلات خود هستید، نوروفیدبک می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. همچنین هزینه نوروتراپی نیز مناسب است و این مورد نیز یکی از مزایای آن به حساب میاید.

چه اختلال‌هایی با نوروتراپی درمان میشوند؟

لیست اختلال هایی که با خدمات نوروتراپی و مراجعه به یک نوروتراپیست حرفه ای درمان میشوند، بسیار بلند و متفاوت است. همچنین این روش میتواند به عنوان مکملی برای دیگر روش ها نیز به کار بیاید. برخی از اختلال هایی که با کمک این روش بهبود می یابند شامل موارد زیر هستند:

 • افسردگی
 • اضطراب
 • اختلال دوقطبی
 • بیش فعالی و نقص توجه
 • وسواس فکری-عملی
 • اختلالات در خواب
 • ناتوانی‌های یادگیری
 • اختلالات عصبی مانند آسیب مغز
 • دردهای مزمن

اگر شما از هر یک از اختلالات ذکر شده رنج می‌برید، نوروتراپی می‌تواند یک گزینه درمانی مناسب برای شما باشد. دقت کنید که این موارد تنها لیست کوچکی از این اختلالات است و برای درمان و نظر قطعی باید از راهنمایی های یک پزشک بهره مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نوروتراپی و اینکه آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر، با یک متخصص نوروتراپی مشورت کنید. در دپارتمان نوروتراپی کلینیک روان رشد طیف وسیعی از درمان های نوآورانه شامل نقشه مغزی (QEEG)، نوروفیدبک، لورتا نوروفیدبک و tDCS برای بیماران مبتلا به اختلالات عصبی ارائه می‌شود. تیم نوروتراپی روان رشد متشکل از متخصصان با تجربه و با استفاده از آخرین فناوری ها و تجهیزات به ارائه راهکارهای درمانی اختصاصی با توجه به شرایط و وضعیت هر بیمار تاکید دارد. مدیریت اختلالات عصبی می تواند پیچیده و چالش برانگیز باشد، به همین دلیل است که ما رویکردی جامع و چندجانبه را ارائه می دهیم که شامل درمان های مختلف است. ما در روان رشد متعهد به کمک به بیماران برای بهبود عملکرد و کیفیت زندگی هستیم و در تلاشیم تا با بهترین هزینه نوروتراپی، خدمات متنوع و خوبی به شما ارائه دهیم.

چه زمانی نوروتراپی نیاز است؟

گاهی اوقات، به دلیل شرایط مختلف، فعالیت مغز نامتعادل می شود و می تواند منجر به مشکلات مختلفی از جمله اختلالات یادگیری، اضطراب، افسردگی و درد مزمن شود. نوروتراپی، که به آن بیوفیدبک مغزی نیز گفته می‌شود، روشی درمانی غیرتهاجمی است که می تواند به تنظیم فعالیت مغز و بهبود این مشکلات کمک کند. در اینجا برخی از علائمی که نشان می‌دهند ممکن است به نوروتراپی نیاز داشته باشید را بررسی میکنیم.

 1. اختلالات یادگیری: مشکل در تمرکز، حافظه ضعیف، خواندن یا نوشتن دشوار
 2. اختلالات خلقی: اضطراب، افسردگی، نوسانات خلقی، تحریک‌پذیری
 3. اختلالات خواب: بی‌خوابی، خواب‌آلودگی بیش از حد، کابوس
 4. درد مزمن: سردرد، میگرن، درد کمر، درد عضلانی
 5. اختلالات رفتاری: بیش فعالی و نقص توجه، سوء رفتار، پرخاشگری
 6. اعتیاد: سوء مصرف مواد، قماربازی
 7. آسیب مغزی: ضربه مغزی، سکته مغزی

اگر هر یک از این علائم را تجربه می‌کنید، صحبت با پزشک یا نوروتراپیست در مورد اینکه آیا نوروتراپی می‌تواند برای شما مفید باشد یا خیر، بسیار مهم است. نوروتراپی می‌تواند به تنهایی یا به عنوان مکمل سایر درمان‌ها مانند دارو یا درمان شناختی رفتاری (CBT) استفاده شود. اما دقت کنید که حتما به یک کلینیک نوروتراپی در تهران یا هر شهر دیگری که خدمات تخصصی ارائه می دهد مراجعه کنید. ما در کلینیک روانشناسی شرق تهران روان رشد همواره در تلاشیم تا خدمات نوروفیدبک در تهران را با بهترین کیفیت و بهترین هزینه هر جلسه نوروفیدبک به شما ارائه دهیم تا همه بتوانند از خدمات با کیفیت بهره مند شوند.

نظرات و دیدگاه ها