خدمات روان رشد

مشاوره روانشناسی درمان وسواس فکری شدید

  • دسته بندی: مشاوره فردی

وسواس فکری چیست؟

به افکار ناخواسته و مزاحمی که به طور مکرر در ذهن شما ظاهر میشوند، وسواس فکری گفته می شود. اینکه تمایل داشته باشیم که یک کار را بدون اینکه احتیاج داشته باشد به صورت مکرر انجام دهید، هشداری است که باید به آن دقت کنید. این افکار می توانند اضطراب و پریشانی زیادی را به همراه داشته باشند و در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کنند. این اختلال به اختلال وسواس فکری و عملی (Obsessive-Compulsive Disorder) یا به صورت اختصار OCD نیز مشهور است.

اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD) یک بیماری روانی است که با وسواس فکری و رفتارهای اجباری مشخص می شود. OCD می تواند زندگی فرد را به طور قابل توجهی مختل کند و در عملکرد شغلی، تحصیلی و اجتماعی او مشکل ایجاد کند. اگر فکر می کنید که ممکن است به OCD مبتلا باشید، مهم است که از یک متخصص کمک بگیرید و از مشاوره وسواس فکری استفاده کنید. درمان های مختلفی برای این اختلال وجود دارد که می تواند به شما در مدیریت افکار و رفتارهایتان کمک کند. مهم است که به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید. این بیماری یک اختلال شایع است و میلیون ها نفر در سراسر جهان این اختلال را دارند. با کمک مناسب، می توانید OCD را مدیریت کنید و زندگی شاد و رضایت بخشی داشته باشید.

انواع وسواس

بیماری وسواس فکری، انواع مختلفی دارد و میتواند در روش های مختلفی بروز پیدا کند. در این قسمت به بررسی انواع رایج وسواس فکری می‌پردازیم. تمامی این موارد میتوانند دلایل مختلفی داشته باشند. برای مثال ممکن است بعد از مهاجرت، دچار دام وسواس شوید. در این صورت، یک مشکل جدی این است که نمیتوانید از یک فرد حرفه ای و متخصص در خارج از ایران که همزبان شما است مشاوره بگیرید. اما نگران نباشید. در روان رشد ما به فکر همه افراد هستیم. اگر در یک کشور خارجی هستید و فکر میکنید اختلال OCD دارید، برای درمان میتوانید از خدمات مشاوره روانشناسی آنلاین خارج از کشور روان رشد استفاده کرده و در هر کجای دنیا از روانشناسان متخصص و حرفه ای مشاوره درمان وسواس فکری شدید بگیرید.

  1. وسواس آلودگی: ترس از میکروب‌ها، کثیفی و آلودگی، از بارزترین علائم این نوع وسواس است. افراد مبتلا به این وسواس، به طور مداوم دست‌ها، بدن و محیط اطراف خود را شستشو می‌دهند و از تماس با اشیاء و افراد آلوده اجتناب می‌کنند.
  2. وسواس چک کردن: افراد مبتلا به این نوع وسواس، دائما در حال چک کردن و بررسی اشیاء و لوازم خود هستند. قفل درها، اجاق گاز، شیر آب و ... از جمله مواردی هستند که به طور مکرر توسط این افراد چک می‌شوند.
  3. وسواس نظم و تقارن: نیاز به نظم و تقارن افراطی، از علائم وسواس فکری نظم است. افراد مبتلا به این وسواس، تمایل دارند اشیا را به طور مرتب و متقارن بچینند و در صورت عدم نظم، دچار اضطراب و آشفتگی می‌شوند.
  4. وسواس افکار مزاحم: افکار ناخواسته و آزاردهنده در مورد آسیب رساندن به خود یا دیگران، از جمله افکار شایع در این نوع وسواس است. این افکار، اضطراب و ترس زیادی را در فرد ایجاد می‌کنند.

این موارد تنها نمونه‌هایی از انواع وسواس هستند. وسواس می‌تواند در موضوعات مختلف و با علائم گوناگون بروز پیدا کند. وسواس فکری، رنج ناخواسته ای که با افکار و تصورات تکراری و مزاحم همراه است. این افکار می توانند زندگی روزمره را مختل کرده و اضطراب و پریشانی زیادی را به همراه داشته باشند. اما نگران نباشید، شما تنها نیستید! کلینیک روانشناسی روان رشد با ارائه خدمات تخصصی مشاوره وسواس فکری، به شما در رهایی از این افکار آزاردهنده و بازگشت به آرامش کمک می کند.

تماس جهت دریافت نوبت مشاوره

چه زمانی خدمات مشاوره وسواس فکری نیاز است؟​​

اگر با افکار وسواسی مکرر و ناخواسته (افکار وسواسی) و رفتارهای اجباری یا اعمال ذهنی تکراری (اعمال وسواسی) دست و پنجه نرم می کنید که باعث پریشانی یا اختلال قابل توجهی در زندگی روزمره شما می شود، ممکن است به مشاوره برای درمان وسواس فکری نیاز داشته باشید.

  1. افکار وسواسی مکرر و ناخواسته ای دارید که خلاص شدن از آنها دشوار است: این افکار ممکن است مزاحم، آزاردهنده یا حتی وحشتناک باشند. آنها اغلب حول موضوعاتی مانند آلودگی، خشونت، بیماری، مذهب یا جنسیت می چرخند.
  2. برای کاهش اضطراب ناشی از افکار وسواسی خود مجبور به انجام اعمال یا اعمال ذهنی تکراری هستید: این رفتارها ممکن است شامل شستشوی بیش از حد، بررسی مکرر، نظم دادن بیش از حد، دعا کردن بیش از حد یا درگیر شدن در افکار خنثی کننده ذهنی باشد.
  3. به دلیل OCD، در محل کار، مدرسه یا در روابط خود با مشکل مواجه هستید: OCD می تواند زمان بر باشد و تمرکز را دشوار کند. همچنین می تواند منجر به اجتناب از موقعیت هایی شود که باعث اضطراب مرتبط با وسواس شما می شود.

اگر هر کدام از علائم بالا را در زندگی خود مشاهده کردید، حتما خوب است که برای رهایی از وسواس فکری تلاش کنید. مشاوره وسواس فکری می تواند به شما در درک و مدیریت OCD کمک کند. درمانگر شما می تواند به شما آموزش دهد که چگونه افکار و رفتارهای وسواسی خود را شناسایی و به چالش بکشید و همچنین می تواند به شما در ایجاد مکانیسم های مقابله ای برای مقابله با اضطراب کمک کند. با درمان، اکثر افراد مبتلا به OCD با دریافت مشاوره درباره وسواس فکری می توانند علائم خود را به طور قابل توجهی کاهش دهند و زندگی سالم و پرباری داشته باشند.

اشتراک گذاری در :

دکتر فرزاد آصفی فر

دکتر فرزاد آصفی فر

متخصص روانشناسی تحلیلگر شخصیت پذیرفته شده استعدادهای درخشان دکتری تخصصی عضو سازمان روانشناسی آمریکا دارای مجوز رسمی از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران هجده سال سابقه در زمینه مشاوره و روانشناسی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دارای مقالات برتر در مجلات بین الملل دکتر فرزاد آصفی فر، دکتری تخصصی روانشناسی با سابقه ای درخشان در زمینه مشاوره و روان درمانی، در حال حاضر به عنوان مشاور در کلینیک مشاوره و خدمات روانشناختی روان رشد فعالیت می کنند. ایشان با بهره مندی از دانش و تجربه ی خود در زمینه ی روانشناسی، به مراجعان در زمینه های مختلف خدمات ارائه می دهند. ایشان علاوه بر عضویت در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران و انجمن روانشناسی آمریکا، تحلیلگر شخصیت پذیرفته شده از سوی سازمان استعدادهای درخشان نیز هستند. ایشان همچنین دارای مقالات برتر در مجلات بین المللی در زمینه ی روانشناسی می باشند. با تجربه بالا و تحصیلات عالی در زمینه کاری خود، اگر به دنبال یک متخصص روانشناس با تجربه و مجرب هستید، دکتر فرزاد آصفی فر می تواند گزینه ی مناسبی برای شما باشد. با دریافت مشاوره و استفاده از راهنمایی های تخصصی و مشاوره های ارزشمند دکتر فرزاد آصفی فر میتوانید به صورت اثربخش رشد کنید و با کمک های ایشان در زندگی بهتر عمل کنید. برای دریافت نوبت از ایشان همین الان به سایت روان رشد مراجعه کنید و از خدمات تخصصی ایشان بهره مند شوید. با دکتر فرزاد آصفی فر، متخصص روانشناسی آشنا شدید. ایشان با بیش از چند سال سابقه کار در زمینه روانشناسی، به مراجعین بسیاری در حل مشکلاتشان کمک کرده اند. شما می توانید در پروفایل دکتر فرزاد آصفی فر با سوابق و تجربیات ایشان بیشتر آشنا شوید، نظرات مراجعین ایشان را مطالعه کنید و در صورت تمایل نوبت حضوری یا آنلاین رزرو کنید. چنانچه تجربه مشاوره با دکتر فرزاد آصفی فر را داشتید لطفا نظرات خود را برای مراجعین بعدی ثبت نمایید.
متخصص روانشناسی - تحلیل گر شخصیت

رزرو کنید

نظرات و دیدگاه ها