کار درمانی

 • دسته بندی: درمان اختلالات

کاردرمانی چیست؟

زندگی روزمره پر از فعالیت‌های گوناگون است، از انجام کارهای شخصی و روزمره گرفته تا مشارکت در اجتماع و فعالیت‌های شغلی. اما گاه به دلیل آسیب‌ها، بیماری‌ها یا ناتوانی‌های جسمی و ذهنی، انجام این فعالیت‌ها دشوار یا حتی غیرممکن می‌شود. در اینجا است که کاردرمانی به عنوان یک راهکار علمی و تخصصی به کمک ما می‌آید. کار درمانی، علمی نوین و جامع است که با استفاده از فعالیت‌های هدفمند، به شما کمک می‌کند تا در زندگی روزمره خود به استقلال و کیفیت مطلوبی دست یابید.

کاردرمانی، رشته‌ای از علوم پزشکی است که به افراد در هر سنی که به دلیل نقص یا ناتوانی جسمی، ذهنی، عاطفی یا اجتماعی در انجام فعالیت‌های روزمره خود با مشکل مواجه شده‌اند، کمک می‌کند تا به استقلال و کیفیت زندگی مطلوب‌تر دست یابند. کاردرمانی، علمی ‌است که با استفاده از فعالیت‌های هدفمند، به افراد در کسب استقلال و ارتقای کیفیت زندگی کمک می‌کند. این علم به دنبال توانمندسازی افراد در انجام فعالیت‌های روزمره، اعم از خودآرایی، غذا خوردن، حمام کردن، رانندگی، کار کردن و مشارکت در اجتماع است.

هدف کار درمانی

این علم به دنبال توانمندسازی افراد در انجام فعالیت‌های روزمره، اعم از خودآرایی، غذا خوردن، حمام کردن، رانندگی، کار کردن و مشارکت در اجتماع است. هدف کار درمانی این است که شما مهارت‌های جسمی و حرکتی خود را بازیابی یا ارتقا دهید و در محیط کار و زندگی خود مشارکت فعال داشته باشید و در نتیجه آن به استقلال و رضایت از زندگی برسید.

فرقی نمی‌کند که با چه چالشی روبرو هستید، چه کودکی باشید که در یادگیری یا انجام فعالیت‌های روزمره مشکل دارد، چه بزرگسالی که به دنبال بهبودی پس از آسیب یا بیماری هستید، و چه سالمندی که خواهان حفظ استقلال و شادابی خود هستید، کاردرمانی می‌تواند به شما کمک کند. تنها کافیست که یک کلینیک کار درمانی معتبر و خوب را انتخاب کنید و از خدمات آن استفاده کنید. روان رشد یکی از برترین مراکز برای این خدمات متنوع است.

کاردرمانی (Occupational therapy (OT)) یکی از شاخه های مراقبت سلامت می باشد که برای همه سنین و برای بهبود مشکلات جسمانی، حسی و شناختی کاربرد دارد و به افراد با مشکلات شدیدتر کمک می کند تا استقلا خود در زندگی را مجددا کسب کنند. کاردرمانی برای این منظور از تمرین های خاص حرکتی و حسی و فعالیت های روزمره کمک می گیرد.

کاردرمانی  به بچه ها کمک می کند بازی کنند، عملکرد مدرسه آنها را بهبود می بخشد و به فعالیت های روزانه آنها کمک می کند. همچنین باعث افزایش عزت نفس و احساس موفقیت آنها می شود. کودکان و نوجوانان با کاردرمانی در یک کلینیک روانشناسی کودک حرفه ای با خدمات حرفه ای می توانند:

 • مهارت‌های حرکتی ظریف را توسعه دهند تا بتوانند اسباب‌بازی‌ها را در دست بگیرند و رها کنند و مهارت‌های مرتبط با دست خط یا رایانه را تقویت کنند.

 • هماهنگی چشم و دست را بهبود ببخشند تا آنها بتوانند بازی کنند و مهارت های مورد نیاز مدرسه مانند ضربه زدن به توپ و کپی کردن از روی تخته سیاه را انجام دهند.

 • به مهارت های اساسی زندگی مانند حمام کردن، لباس پوشیدن، مسواک زدن و تغذیه شخصی تسلط داشته باشند.

 • با تمرین نحوه مدیریت ناامیدی و خشم، رفتارهای مثبت و مهارت های اجتماعی را بیاموزند.

کاردرمانی به چه کسانی می تواند کمک کند؟

 • صدمات هنگام تولد یا نقص مادرزادی

 • اختلالات پردازش حسی

 • آسیب های تروماتیک به مغز یا نخاع

 • مشکلات یادگیری

 • اوتیسم

 • آرتریت روماتوئید نوجوانان

 • سلامت روان یا مشکلات رفتاری

 • شکستگی استخوان یا سایر آسیب های ارتوپدی

 • تاخیرهای رشدی

 • شرایط پس از جراحی

 • اسپینا بیفیدا

 • قطع عضو تروماتیک

 • سرطان

 • صدمات شدید دست

 • مولتیپل اسکلروزیس، فلج مغزی و سایر بیماری های مزمن

اشتراک گذاری در :

شبنم غلامی

شبنم غلامی

مشاور کودک و نوجوان نوروتراپیست هنر درمانگر دانشجوی دکتری روانشناسی سلامت، دانشگاه تهران خانم شبنم غلامی، با سابقه‌ای درخشان در زمینه مشاوره و ارائه خدمات تخصصی به افراد در زمینه‌های مختلف، به عنوان یک مشاور قابل اعتماد و دلسوز در کنار شماست تا در مسیر رسیدن به اهدافتان یاری‌گر شما باشد. ایشان دانشجوی دکتری روانشناسی سلامت دانشگاه تهران است و به عنوان یک هنر درمانگر و نوروتراپیست، به عنوان یک مشاور برای کودکان و نوجوانان فعالیت میکند. با استفاده از دانش و تجربه بالا و تخصصی شبنم غلامی در زمینه کاری خود، میتوانید از خدمات مشاوره بسیار با کیفیت و خوب بهره مند شوید و از آن برای رشد و توسعه فردی خود استفاده کنید. برای استفاده از خدمات مشاوره تخصصی خانم شبنم غلامی و دریافت نوبت، همین الان به سایت روان رشد مراجعه کنید و نوبت خود را رزرو کنید. با شبنم غلامی، متخصص هنر درمانی و مشاوره کودک آشنا شدید. ایشان با بیش از چند سال سابقه کار در زمینه روانشناسی، به مراجعین بسیاری در حل مشکلاتشان کمک کرده اند. شما می توانید در پروفایل شبنم غلامی با سوابق و تجربیات ایشان بیشتر آشنا شوید، نظرات مراجعین ایشان را مطالعه کنید و در صورت تمایل نوبت حضوری یا آنلاین رزرو کنید. چنانچه تجربه مشاوره با شبنم غلامی را داشتید لطفا نظرات خود را برای مراجعین بعدی ثبت نمایید.
دانشجوی دکتری روانشناسی سلامت

رزرو کنید

فائزه صنقری

فائزه صنقری

کارشناسی ارشد روانشناسی روان درمانگر کودک و نوجوان بازی درمانگر نوروتراپیست آموزش مهارت‌های فرزند پروری فائزه صنقری، روانشناس و مشاور با سابقه بالا فعالیت در زمینه روانشناسی و مشاوره، در حال حاضر در شهر تهران مشغول به کار است. ایشان دارای مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران هستند و دوره‌های تخصصی مختلفی را در زمینه‌های مختلف روانشناسی و مشاوره، از جمله روانشناسی کودک و نوجوان، روانشناسی خانواده، روانشناسی زوجین، و روانشناسی صنعتی و سازمانی، گذرانده‌اند و به عنوان یک بازی درمانگر و نوروتراپیست، متخصص هستند. خانم فائزه صنقری، با سابقه‌ای درخشان در زمینه مشاوره، به عنوان یک متخصص قابل اعتماد و کارآمد شناخته می‌شود. ایشان با تعهد و پشتکار مثال‌زدنی، همواره در تلاش است تا با ارائه خدمات مشاوره‌ای تخصصی، به مراجعین خود در مسیر دستیابی به اهدافشان یاری رساند. فائزه صنقری، روان درمانگر کودک و نوجوان با تجربه و تخصص بالایی که دارد، آماده ارائه خدمات مشاوره ای و درمانی به کودکان و نوجوانان شماست. در این مسیر روان رشد نیز در کنار شما است و برای دریافت نوبت و مشاوره، میتوانید از سایت روان رشد استفاده کنید. با فائزه صنقری، بازی درمانگر و نوروتراپیست آشنا شدید. ایشان با بیش از چند سال سابقه کار در زمینه روانشناسی، به مراجعین بسیاری در حل مشکلاتشان کمک کرده اند. شما می توانید در پروفایل فائزه صنقری با سوابق و تجربیات ایشان بیشتر آشنا شوید، نظرات مراجعین ایشان را مطالعه کنید و در صورت تمایل نوبت حضوری یا آنلاین رزرو کنید. چنانچه تجربه مشاوره با فائزه صنقری را داشتید لطفا نظرات خود را برای مراجعین بعدی ثبت نمایید.
روانشناس

رزرو کنید

نظرات و دیدگاه ها