خدمات روان رشد

گفتار درمانی

 • دسته بندی: درمان اختلالات

گفتار درمانی چیست؟

گفتار درمانی همان پاتولوژی گفتار و زبان بوده و از زیر شاخه های توانبخشی است . گفتار درمانی به  آسیب شناسی و  اختلالات مربوط به گفتار و زبان پرداخته و به منظور بهبود وضعیت گفتار و زبان فرد از تکنیک های و اقدامات مثبتی بهره می گیرد.

بدلیل اینکه گفتار و زبان بخش بسیار مهمی برای ارتباط برقرار کردن با دیگران بوده و باعث رشد و شکوفایی فرد می گردد میتوان اهمیت گفتار درمانی را دریافت.

همچنین از دیگر رشته های توانبخشی میتوان به فیزیوتراپی، کاردرمانی، ارتوپدی فنی ، شنوایی شناسی و بینایی سنجی اشاره نمود. هدف کلیه افرادی که در حیطه گفتار درمانی فعالیت می کنند، استفاده از بالاترین توانایی ممکن از فرد توانخواه در جهت بهبود شرایط زندگی شخصی و اجتماعی فرد است. بنابراین گاهی هدف، درمان کامل فرد توانخواه نیست؛ بلکه تلاش برای استفاده از تمامی توانایی های فرد به بهترین شکل ممکن است. ضمن اینکه بر خلاف تصور برخی افراد گفتار درمانی تنها محدود به کودکان نبوده و در هر سنی گفتار درمانی نتیجه موثری خواهد داشت. گفتار درمانی می تواند برای افرادی که دارای مشکلاتی چون اختلالات بلع، دشواری گفتار و اختلالات ادراک هستند بسیار مفید باشد. این دسته از مشکلات ممکن است بر اثر عارضه های ناگهانی یا به طور مادرزادی خود را نشان دهند.

گفتار درمانگر کیست؟

گفتار درمانگر یا پاتالوژیست گفتار و زبان اختلالات مربوط به گفتار و زبان و بلع است. گفتار درمانگر کسی است که نوع این اختلال را تشخیص داده و به درمان گام به گام می پردازد. با توجه به آن که گفتار یکی از اصلی ترین راه های ارتباطی است به نوعی می توان گفت گفتار درمانگرها یکی از پل های ارتباطی درمانجو با دنیای خارج از خود می باشد. گاهی نیاز است که گفتار درمانگر معلم کودکان و یا پرستار بیمار در صورت حضور در بیمارستان را در جریان روند درمان قرار دهد تا نتایج بهتری از درمان حاصل شود. همچنین گاهی در صورت نیاز گفتار درمانگر با اصلاح محیط زندگی فرد سعی در ایجاد شرایط بهترین برای زندگی و در نتیجه درمان فرد خواهد داشت. 

گفتار درمانی مناسب چه کسانی است؟

در کل هر فردی با مشکل برقراری ارتباط با دیگران به ویژه از راه گفتار و زبان به گفتار درمانی نیاز دارد. در واقع این نیاز ممکن است در هر سنی حس شود و محدود به سن و دوره خاصی از زندگی نیست. ولی در کودکان که هنوز به سن 6 سالگی نرسیده اند براساس سن آن ها توانایی برقراری ارتباط آن ها ارزیابی می شود. گفتار درمانی مناسب افراد ذیل است: 

 • لکنت زبان ؛
 • کودکان که گفتار و زبان آن ها تاخیر داشته و صحبت کردن را دیر شروع می کنند؛
 • گفتار، زبان و بلع  بعد از صدمات مغذی مثل تومور مغزی، سکته مغزی و… دچار مشکل شده است ؛
 • مشکلات تلفظی؛
 • اوتیستیک ؛
 • ام اس ،بیماران ALS،بیماران پارکینسون، اختلالات گفتاری ناشی از مشکل تنفسی، نوزادان نارس یا درگیر بیماری خاص، نوزادان با مشکل مکیدن و بلع شیر،کودکان بیش فعال، کودکان سندرون داون، سندروم ویلیامز و…
  توان ذهنی پایین؛
 • دانش آموزان مشکل دار در خواندن و نوشتن و ریاضیات ؛
 • مشکلات شنوایی؛
 • شکاف کام و لب؛
 • افراد دیزآتریک و آپراکسیک؛
 • اختلالات صوتی نظیر صدای گرفته و خش دار؛
 • سرطان حنجره، سرطان گردن و سرطان زبان؛

و خبر خوب اینکه این موارد قابل درمان و آموزش بوده و تمامی این موارد به بهترین شکل در کلینیک جامع سلامت روان رشد  قابل تشخیص و درمان هستند.

تماس جهت دریافت نوبت مشاوره

گفتار درمانی در بزرگسالان

ایجاد اختلالات تکلم تنها مختص به کودکان نبوده  و برای بزرگسالان هم گفتار درمانی صورت می پذیرد. گاهی ممکن است برخی از مشکلات گفتار و زبان در بزرگسالی یا در اثر بروز حادثه یا اهمال کاری والدین در درمان این اختلال در دوران کودکی به وجود می آیند.

مثلاً برخی از افراد مراجعه کننده به مرکز جامع سلامت گفتار درمانی افرادی هستند که در کودکی در تلفظ صداهای مختلف دچار مشکل بوده اند و این مشکل تا بزرگسالی آن ها را همراهی کرده است. یا گاهی افراد از کودکی با لکنت زبان دست و پنجه نرم می کرده اند و در زندگی این مشکل به روابط اجتماعی آن ها تحت الشعاع قرار داده است. مثلا فردی که در کودکی برای تلفظ حرف "ر" دارای مشکل بوده و خانواده با شوخی و دست انداختن وی موضوع را جدی نگرفته اند .

 از سایر مشکلات بزرگسالان که با مراجعه به کلینیک جامع سلامت گفتار درمانی  درمان می گردد  می توان به مشکل در صدا، بلع، برقراری ارتباط و…. اشاره نمود. یا در مورد لکنت زبان که در زمینه های مختلفی مثل کسب شغل، ارتباط روزانه، ازدواج و حتی خریدهای روزانه برای فرد مشکلات بسیاری را به همراه دارد. 

در بزرگسالی با توجه به آن که افراد با مسئولیت های اجتماعی و شغلی مهمی رو به رو می شوند و از طرفی عزت نفس پایه و بنیان بسیاری از ارتباطات است،  فلسفه وجودی و الزام وجود یک مرکز جامع سلامت دارای متخصصان گفتار درمانی عیان گردیده و  اهمیت کلینیک جامع سلامت گفتار درمانی که فرد قادر باشد با مراجعه به این مرکز و قرار گرفتن در روند درمان، مشکل خود را برطرف نماید آشکار می گردد.

گفتار درمانی چه مزایایی دارد؟

از مهمترین مزایای گفتار درمانی میتوان به این موارد اشاره نمود: 

 • بهتر، روانتر و واضح تر شدن صحبت کردن کودک ،
 • بالا رفتن اعتماد به نفس کودک برای صحبت در جمع،
 •  تجربه زندگی اجتماعی بهتر و روابط شادتر،
 • بالارفتن سطح رضایت از خود برای فرد،
 • تسهیل در ایجاد شرایط پیشرفت های شغلی و اجتماعی.
 • درک مطلب کودکانی با اختلالات خواندن و نوشتن در اثر آموزش،
 • تشخیص بهتر صداها و حروف کلمات توسط کودک،
 • بالا رفتن علاقه به مطالعه و کتاب خواندن،
 • درمان انواع لکنت های زبانی در هر سنی،
 • بالا بردن روحیه فرد جهت حضور در اجتماع،
 •  درمان عدم درک مطلب و گفتار و یا بلع درست برای افراد بزرگسال بر اثر سکته یا ضربه به سر.
 • کمک به استفاده از روش های ارتباطی مکمل و جایگزین برای افرادی که آسیب دیدگی، توانایی صحبت کردن او را گرفته باشد،
 • آموزش استفاده از سایر روش های ارتباطی برای رفع نیاز های روزمره فرد، 
 • انجام فعالیت های روتین و روزمره بدون وابستگی به اطرافیان،
 • رفع مشکلات ناشی از استفاده نامطلوب از حنجره و تارهای صوتی.

تماس جهت دریافت نوبت مشاوره

بهترین کلینیک گفتار درمانی

اگر به دنبال یک مرکز حرفه ای و تخصصی برای خدمات گفتار درمانی هستید، کلینیک جامع سلامت روان رشد یکی از بهترین و تخصصی ترین مراکز گفتار درمانی می باشد. با مراجعه به این کلینیک روانشناسی تهرانپارس که خدمات تخصصی و حرفه ای ارائه می‌دهد، به خوبی می توانید خود یا کودک دلبند خود توسط بهترین گفتار درمان ها مورد ارزیابی قرار بگیرید تا نوع اختلال شما تشخیص داده شود. پس از تشخیص اختلال نیز بهترین روش های درمانی در زمینه درمان شما انجام خواهد شد. متخصصین کلینیک جامع سلامت روان رشد به عنوان بهترین کلینیک گفتار درمانی به هر فردی و با هر سنی که دارای مشکلات زیر باشد کمک خواهند نمود تا دوباره با رفع مشکل خود اعتماد به نفس بیشتری یافته و حس بهتری را در زندگی داشته باشند:

 •  گفتار درمانی برای کودکان اوتیسمی
 • گفتار درمانی برای درمان لکنت زبان
 • ارائه گفتار درمانی برای افراد کم شنوا و ناشنوا
 • گفتار درمانی برای بیماران فلج مغزی
 •  استفاده از روش های مناسب گفتار درمانی شامل :  تمرینات زبانی، تمرینات لب، تمرینات تنفسی، بیان درمانی، تمرینات فک،  ارتباط کلمات با اشیاء، ساخت حباب، خوردن خوراکی های شیرین. 

سخن آخر :

گفتار درمانی راهی برای درمان بسیاری از مشکلات گفتاری است که زندگی را برای فرد دشوار ساخته در حالیکه این اختلالات به راحتی در بهترین کلینیک جامع سلامت  گفتار درمانی روان رشد قابل اصلاح است.

اشتراک گذاری در :

مرتضی عبدالهی

مرتضی عبدالهی

مرتضی عبدالهی کارشناس کاردرمانی و دانش آموخته دانشگاه علوم پزشکی مازندران است. دارای کد نظام پزشکی به شماره ۲۲۹۱ مرتضی عبدالهی با سابقه درخشان در زمینه کاردرمانی، به عنوان یک کاردرمانگر قابل اعتماد و متعهد شناخته می‌شود. ایشان با ارائه خدمات کاردرمانی در زمینه‌های مختلف، به افراد در مسیر پیشرفت و تعالی یاری می‌رساند. ایشان کارشناس کاردرمانی است و برای درمان کودکان با استفاده از کاردرمانی میتوانید از خدمات ایشان استفاده کنید. اگر به دنبال کاردرمانگر متخصص، دلسوز و متعهد هستید، مرتضی عبدالهی می‌تواند انتخابی ایده‌آل برای شما باشد. برای دریافت نوبت و رزرو مشاوره از ایشان، همین الان به سایت روان رشد مراجعه کنید و از خدمات تخصصی ایشان بهره مند شوید. با مرتضی عبدالهی، متخصص کاردرمانی آشنا شدید. ایشان با بیش از چند سال سابقه کار در زمینه کاردرمانی، به مراجعین بسیاری در حل مشکلاتشان کمک کرده اند. شما می توانید در پروفایل مرتضی عبدالهی با سوابق و تجربیات ایشان بیشتر آشنا شوید، نظرات مراجعین ایشان را مطالعه کنید و در صورت تمایل نوبت حضوری یا آنلاین رزرو کنید. چنانچه تجربه کار با مرتضی عبدالهی را داشتید لطفا نظرات خود را برای مراجعین بعدی ثبت نمایید.
کارشناس کار درمانی

رزرو کنید

کتایون نجفی

کتایون نجفی

کتایون نجفی کارشناس گفتار درمانی است. در ادامه بخشی از رزومه این مشاور حرفه ای را بررسی میکنیم. دانش آموخته دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی تهران دارای کد نظام پزشکی به شماره ۳۷۲۳ خانم کتایون نجفی، با سابقه درخشان در زمینه مشاوره، همواره یاریگر مراجعان خود در مسیر حل چالش‌ها و یافتن راه‌حل‌های مناسب بوده است. ایشان با تعهد و دلسوزی، به مراجعان خود در زمینه‌های مختلف با رویکرد گفتار درمانی خدمات تخصصی ارائه می‌دهد. خانم کتایون نجفی در طول سال‌ها فعالیت خود، به صدها نفر در حل مشکلاتشان کمک کرده است و رضایت مراجعان، گواه تعهد و تخصص ایشان در زمینه مشاوره است. اگر به دنبال یک مشاور دلسوز و باتجربه هستید که به شما در حل مشکلاتتان کمک کند، ایشان می‌توانند انتخابی مناسب برای شما باشند. برای استفاده از خدمات ایشان و رزرو نوبت، تنها کافیست به سایت روان رشد مراجعه کنید. با کتایون نجفی، متخصص گفتار درمانی آشنا شدید. ایشان با بیش از چند سال سابقه کار در زمینه روانشناسی، به مراجعین بسیاری در حل مشکلاتشان کمک کرده اند. شما می توانید در پروفایل کتایون نجفی با سوابق و تجربیات ایشان بیشتر آشنا شوید، نظرات مراجعین ایشان را مطالعه کنید و در صورت تمایل نوبت حضوری یا آنلاین رزرو کنید. چنانچه تجربه مشاوره با کتایون نجفی را داشتید لطفا نظرات خود را برای مراجعین بعدی ثبت نمایید.
کارشناس گفتار درمانی

رزرو کنید

نظرات و دیدگاه ها