بازی درمانی

  • دسته بندی: دپارتمان کودک و نوجوان

بازی درمانی ابزاری است که در اصل از حوزه روان درمانی می آید. این روش درمانی شامل یک درمانگر آموزش دیده است که کودک را در حین بازی مشاهده می کند و همچنین به صورت فعالانه ای بازی های خاص و هدفمندی را با کودک انجام می هد.

این رویکرد مبتنی بر این ایده است که کودکان به طور ناخودآگاه از طریق بازی ارتباط برقرار می کنند. این بدان معنی است که آنها چیزهایی را در مورد خود آشکار می کنند بدون اینکه متوجه شوند که این کار را انجام می دهند. از طریق بازی است که کودکان می آموزند چگونه با جهان تعامل داشته باشند و مهارت های خود را توسعه دهند. به این ترتیب، برای آنها وسیله ای طبیعی برای ابراز وجود است.

در حین بازی، یک کودک ممکن است به طور مستقیم یا نمادین احساسات خود را به نمایش بگذارد و به درمانگر اجازه می‌دهد تا در مورد وضعیت عاطفی خود بینش پیدا کند. بازی با هم محیط امنی را برای این اتفاق فراهم می کند و به افراد اجازه می دهد چیزهایی را بیان کنند که در غیر این صورت ممکن است برایشان مشکل باشد.

شرکت در یک فعالیت مشترک همچنین اعتماد بین درمانگر و کودک را تقویت می کند و یک رابطه درمانی ایجاد می کند. این می تواند به ویژه برای کودکان مفید باشد، زیرا ممکن است نسبت به غریبه ها احساس بی اعتمادی کنند.

انجمن بازی درمانی بین المللی (PTI) گزارش می دهد که تا 71 درصد از کودکانی که تحت بازی درمانی قرار می گیرند، مزایایی را نشان می دهند و به رشد و تقویت کودکان کمک بسیاری می کند. جلسات معمولاً 30 تا 45 دقیقه طول می کشد.

بازی درمانی به چه افرادی کمک می کند؟ درمانگران اغلب از بازی درمانی برای کودکان استفاده می کنند، اما ممکن است در برخی شرایط به بزرگسالان نیز کمک کند. انجمن بازی درمانی (APT) بیان می کند که متخصصان سلامت روان ممکن است از آن برای کمک به درمان طیف وسیعی از شرایط استفاده کنند، مانند:

  • اضطراب

  • افسردگی

  • وسواس

  • اختلالات رفتاری، مانند اختلال سلوک یا اختلال نافرمانی مقابله ای (ODD)

همچنین ممکن است به مشکلات رفتاری جدیدی که به دلیل رویدادهای زندگی رخ می دهد، مانند سوگ، طلاق، یا یک تجربه آسیب زا کمک کند.

بازی درمانی همچنین می تواند یک مداخله حمایتی برای افراد دارای تفاوت های عصبی رشدی باشد. که می تواند شامل موارد زیر باشد

  • اوتیسم

  • بیش فعالی

  • ناتوانی های یادگیری

بازی درمانی این شرایط را "درمان" نمی کند، بلکه در عوض حمایت عاطفی را ارائه می دهد و مهارت هایی را آموزش می دهد که به یادگیری و اجتماعی شدن کودکان کمک می کند.

اشتراک گذاری در :

نظرات و دیدگاه ها